Розрив меніска

Пошкодження меніска – це одна із найпоширеніших травм колінного суглобу. Найбільший ризик травматичного ушкодження меніска – у спортсменів, особливо у тих, які займаються контактним спортом– футбол, волейбол, баскетбол, а також, гірськолижний спорт. Незважаючи на це, будь-хто у будь-якому віці може пошкодити меніск. Дегенеративний розрив меніска може відбутись навіть без травматичного епізоду, внаслідок зміни структури меніска та його розшарування.

Меніски

Меніски – це два хрящі округлої форми, які знаходяться у колінному суглобі. Вони щільні і гладкі, зменшують навантаження на суглобові поверхні стегнової та великогомілкової кісток при ходьбі, бігу та інших заняттях. Також вони беруть участь у стабілізації суглобу.

Розрив меніска – опис

Розрив меніска класифікують відносно форми, локалізації та причини розриву. Також вирізняють свіжі та застарілі розриви. Найпоширеніші варіанти включають поздовжній, так званий розрив типу «ручки лійки», клаптевий і радіальний. Це, переважно, травматичні типи розривів. Також, виокремлюють дегенеративні розриви, які можуть статись навіть без травматичного моменту, при вставанні з крісла чи повороті тулуба. Такі розриви, як правило, горизонтальні.

Розриви менісків при заняттях спортом часто поєднуються з іншими травмами, наприклад з розривом передньої хрестоподібної зв’язки.

Пошкодження меніска – причини

Розриви меніска часто трапляються під час заняття спортом. Гравець може присісти, повернути коліно, що спричинить розрив. Інколи розрив відбувається під час контактної травми.

У старших людей частіше відбувається дегенеративний розрив. З віком хрящ стає слабшим, тоншим і, як наслідок, більш вразливим до пошкодження.

Розрив меніска – симптоми

При травмі інколи можна відчути «хруст в коліні». Багато людей може продовжувати ходити на травмованій нозі, а деякі спортсмени продовжують гру. Але коліно поступово набрякає і зменшується обє’м рухів.

Головні симптоми розриву меніска:

  • Біль
  • Набряк і обмеження рухів
  • Блокування або відчуття «клацання» у коліні
  • Відчуття нестабільності у коліні
  • Неспроможність зігнути чи розігнути ногу до крайнього положення
  • Біль у коліні при ходьбі вниз по сходах
  • Біль у коліні при зміні напряму руху

Без лікування відірвана частина меніска зміщується у суглобі і спричиняє різні симптоми – від болю, набряку до клацання блокування рухів у суглобі. Також ушкоджена частина ущемляється між суглобовими поверхнями стегнової та великогомілкової кісток і спричиняє ушкодження гладкої хрящової поверхні, які можуть бути незворотніми і призводять до артрозу.

Інколи, після первинної травми, людині стає легше і вона не звертається за медичною допомогою. Але, як правило, при певних рухах чи фізичному навантаженні симптоми повертаються, і приходиться звернутись до лікаря.

Пошкодження меніска – діагностика

Діагноз встановлюється на підставі огляду, а також додаткових обстежень. Лікар проводить спеціальні тести і, при підозрі на розрив меніска, призначає додаткові обстеження.

Рентген – хоча на рентген-знімку неможливо побачити розрив меніска, його стандартно проводять для виключення інших проблем, які можуть викликати подібні симптоми.

МРТ дає змогу візуалізувати м`які тканини, в тому числі меніск колінного суглобу. МРТ є золотим стандартом у діагностиці пошкоджень меніска.

Розрив меніска – лікування

Лікування розриву меніска залежить від типу розриву, його розміру та локалізації. Основними типами розриву є горизонтальний, вертикальний, радіальний, клаптевий, а також розрив типу «ручки лійки».

Меніск має 3 зони з різним кровопостачанням. Оскільки, для загоєння будь-яких ушкоджень в організмі, необхідний доступ крові, тільки частина ушкоджень має потенціал до загоєння.

Зона 1 та зона 2 мають достатнє кровопостачання. Розрив у цих «червоній» та «червоно-білій» зоні можна відновити хірургічно. Одним з прикладів є поздовжній розрив у «червоній» зоні.

Напротивагу, внутрішня, зона 3 меніска погано кровопостачається. Розриви у цій зоні не мають потенціалу до загоєння. Тому, зазвичай, ці ділянки видаляються хірургічно за допомогою артроскопії.

На вибір оптимального методу лікування також впливає вік, рівень активності та супутні ушкодження.

Розрив меніска – операція

Артроскопія колінного суглобу є однією із найпоширеніших операцій. Під час неї, маленька камера вводиться у колінний суглоб через прокол (портал). Це дає хороший огляд внутрішніх структур коліна. Через другий портал вводяться мініатюрні інструменти для видалення відірваної частинки або для відновлення цілісності меніска.

  • Ушивання меніска. Деякі розриви можна лікувати шляхом ушивання розірваних частин меніска. Можливість цієї процедури залежить як від типу розриву і його локалізації, так і від загального стану ушкодженого меніска. Меніск має зростись при ушиванні, тому реабілітація після цього вимагає більше часу.
  • Парціальна меніскектомія. При цій процедурі, ушкоджена частина меніска видаляється. Ця операція проводиться тоді, коли відновлення неможливе

Розрив меніска – реабілітація

Після операції зшивання меніска, потрібно буде одягнути спеціальний ортез. Реабілітація після ушивання меніска займає близько 3 місяців. Після операції меніскектомії іммобілізації, як правило, не потрібно.

Після парціальної меніскектомії, тобто часткового видалення ушкодженої частини меніска, реабілітація займає менше часу – приблизно 3 тижні. Після цієї операції, ногу можна навантажувати вже у наступний день після операції.

Розрив меніска – прогноз

Розриви менісків – це дуже поширена травма колінного суглобу. За умови правильного лікування і реабілітації, людина повертається до попереднього рівня активності.

Центр прогресивної хірургії, ортопедії та реабілітації

Графік роботи

Пн – Пт: 09:00 – 20:00
Сб: 10:00 – 15:00
Нд: Зачинено

вулиця Ставова 7В,
Львів, Україна

Соцмережі: