Пластика передньої хрестоподібної зв’язки

Пластика ПХЗ – це операція, спрямована на заміну розірваної передньої хрестоподібної зв’язки (ПХЗ), яка є однією із головних структур колінного суглоба. Ушкодження ПХЗ, в основному, відбуваються під час занять спортом з різкими зупинками і змінами напрямку руху – наприклад, футбол, баскетбол, гірськолижний спорт, гімнастика.

Під час пластики ПХЗ, розірвана зв’язка частково або повністю видаляється і замінюється частиною сухожилля з іншої частини коліна. Операція виконується артроскопічно, через маленькі розрізи в ділянці коліна.

Для чого робити операцію

Ушкодження ПХЗ

Зв’язки – це міцні волокна, які зв’язують кістки між собою. ПХЗ – одна з двох зв’язок, які перетинаються в центрі коліна і з’єднують стегнову кістку з великогомілковою. ПХЗ є головним стабілізатором колінного суглобу. Її розрив призводить до нестабільності коліна.

Більшість пошкоджень ПХЗ відбуваються під час спорту та фітнесу, де є серйозні навантаження на колінний суглоб.

Пластика ПХЗ рекомендована, якщо:

  • Ви спортсмен і хочете повернутись до спорту
  • Додатково ушкоджені інші зв’язки або меніск
  • Ви відчуваєте нестабільність, дискомфорт чи біль у буденній діяльності
  • Ви молоді та/або активні

Нестабільність колінного суглобу значно збільшує навантаження на хрящ, що покриває поверхні стегнової та великогомілкової кісток у суглобі. Це підвищене навантаження призводить до швидкого розвитку остеоартрозу колінного суглобу на протязі 5-10 років. Також, нестабільність коліна значно збільшує ризик ушкоджень інших структур коліна (менісків, суглобового хряща) при звичайних навантаженнях.

Ризики

Пластика ПХЗ – хірургічна процедура. І, відповідно, має потенційні загальнохірургічні ризики – інфекція, кровотеча. Інші ризики включають:

  • Біль та тугорухомість в коліні – для уникнення даного ускладнення, 
  • Погане загоєння трансплантату
  • Повторний розрив після повернення у спорт

Що можна очікувати

При пластиці ПХЗ ми застосовуємо регіонарну анестезію та седацію. Це означає, що буде знечулена тільки оперована кінцівка. Під час операції Ви будете дрімати. Даний вид анестезії вважається найсучаснішим та найбезпечнішим для пацієнта. Пластика ПХЗ проводиться через маленькі розрізи – для введення камери (артроскопа), а також спеціальних інструментів у колінний суглоб.

Під час процедури

Ушкоджена зв’язка частково або повністю видаляється і замінюється частиною іншого сухожилля. Цю замісну тканину називають трансплантатом і беруть з іншої частини колінного суглобу.

Встановлюються тунелі у стегновій та великогомілковій кістках для правильного положення трансплантату, який надалі фікується гвинтами або іншими пристроями. Трансплантат буде служити основою для проростання нової тканини зв’язки.

Після процедури

Після анестезії потрібно 1-2 дні перебувати у стаціонарі. Перед поверненням додому, Ви потренуєтесь ходити з милицями і Вам одягнуть ортез або тутор на колінний суглоб для захисту трансплантату.

Вам будуть надані рекомендації для післяопераційного періоду. Загалом, важливо тримати кінцівку у піднятому положенні, прикладати лід до коліна і відпочивати наскільки можливо.

Потрібно виконувати поради лікаря, скільки використовувати милиці і коли безпечно навантажувати коліно. Ви також отримаєте інформацію, коли можна приймати душ і ванну, коли необхідно змінити пов’язку та ін.

Прогресивна фізіотерапія після пластики ПХЗ допомагає укріпити м’язи біля коліна і відновити рухи. Реабілітолог навчить Вас робити вправи, які Ви будете робити під наглядом або вдома. Дотримання плану реабілітації важливе для нормального загоєння трансплантату і досягнення найкращих результатів.

Результати

Успішна пластика ПХЗ в парі з правильною реабілітацією дозволяє відновити стабільність та функцію колінного суглобу. У перші тижні після операції, потрібно постаратись відновити об’єм рухів до рівня здорового коліна. Ходьба без милиць можлива з 3-4 тижня після операції. Плавання та велотренажер починається з 6 тижня. Загалом, повне відновлення займає 8-12 місяців.

Центр прогресивної хірургії, ортопедії та реабілітації

Графік роботи

Пн – Пт: 09:00 – 20:00
Сб: 10:00 – 15:00
Нд: Зачинено

вулиця Ставова 7В,
Львів, Україна

Соцмережі: