Невринома (неврома) Мортона

Неврома Мортона – це болюче утворення склепіння стопи, найчастіше ділянки між третім і четвертим пальцями. При цьому часто присутнє відчуття, ніби стоїте на гальці або на згині шкарпетки у взутті.

Це потовщення тканини навколо одного з нервів, що ведуть до пальців ніг. Це призводить до болю різного характеру в склепінні стопи та пальцях – ниючих, пекучих. Ви також можете відчувати простріли або оніміння у пальцях.

На даний час встановлено зв’язок між носінням взуття на високих підборах і розвитком невроми Мортона. Багато людей відчувають полегшення при переході на взуття ширше і з нижчими каблуками. Іноді може бути необхідна ін’єкція або хірургічне втручання.

Симптоми

Як правило, немає ніяких зовнішніх ознак цього стану, наприклад припухлості чи почервоніння. Натомість, ви можете відчувати такі симптоми:

 • Відчуття, ніби ви стоїте на гальці у вашому взутті
 • Пекучий біль у склепінні стопи, що може віддавати у пальці
 • Поколювання або оніміння в пальцях

Коли звертатися до лікаря

Краще не ігнорувати болі в ногах, що тривають довше, ніж кілька днів. Зверніться до лікаря, якщо відчуваєте пекучий біль у склепінні стопи, що не покращується, незважаючи на зміну взуття і діяльності, що можуть викликати надмірне навантаження на стопу.

Причина

Невринома Мортона, як правило, розвивається у відповідь на подразнення, навантаження або травму одного з нервів, що йдуть до пальців.

Фактори ризику

Фактори, які сприяють виникненню невроми Мортона включають:

 • Високі підбори. Носіння взуття на високих підборах, а також тісного чи незручного, може спричинити додатковий тиск на пальці ніг і склепіння стопи.
 • Деякі види спорту. Заняття бігом чи стрибками піддає ваші стопи повторним травмам. Види спорту, у яких залучене тісне взуття (катання на лижах або скелелазіння), можуть спричинити підвищений тиск на пальці та міжплюсневі проміжки.
 • Деформації стопи. Люди, у яких є деформації пальців, високе склепіння стопи або плоскостопість, мають вищий ризик розвитку невроми Мортона.

Підготовка до консультації

Перед оглядом, добре обдумати відповіді на наступні запитання:

 • Коли почалися перші симптоми?
 • Як наростали симптоми – поступово чи різко?
 • У якому взутті Ви ходите на роботу?
 • Чи займаєтесь Ви спортом? Якщо так, то яким?
 • Які ліки і харчові добавки Ви приймаєте?
 • Чи є погіршення болю в певних парах взуття?
 • Які види діяльності полегшують чи погіршують біль?
 • Ви відчуваєте біль в будь-який інший частині тіла?

Огляд і діагностика

Під час огляду, виявляються певні симптоми, які притаманні даному стану і від цього залежить подальша тактика діагностики і лікування.

В діагностиці невриноми Мортона застосовуються наступні методи обстеження:

Рентгенографія. Потрібно провести рентген стоп, щоб виключити інші причини болю – такі, як стресовий перелом.

Ультразвук. Ця технологія використовує звукові хвилі для створення відображення внутрішніх структур в реальному часі. Ультразвук є особливо хорошим методом обстеження для виявлення патології м’яких тканин, таких, як невринома.

Магнітно-резонансна томографія (МРТ). МРТ є хорошим методом візуалізації м’яких тканин. Недоліком цього обстеження є його вартість.

Лікування

Лікування залежить від тяжкості симптомів і проводиться поетапно. Спочатку використовуються консервативні методи лікування. Ми маємо хороший досвід лікування цієї патології та у більшості випадків вдається досягти хорошого ефекту без хірургічного втручання.

Консервативне лікування

Консервативне лікування включає в себе адаптацію способу життя, зміну взуття, ортопедичні устилки, медикаментозну терапію, а також спеціальні ін’єкції.

Хірургічне лікування

Якщо консервативне лікування не допомагає, проводиться оперативне лікування:

 • Хірургічна декомпресія. У певних випадках можна зменшити тиск на нерв шляхом розсічення прилеглих структур, які стискають нерв у передній частині стопи.
 • Видалення нерва. Може бути необхідним хірургічне видалення утвору, якщо інші методи лікування не позбавляють від болю. Операція, зазвичай, є успішною.

Центр прогресивної хірургії, ортопедії та реабілітації

Графік роботи

Пн – Пт: 09:00 – 20:00
Сб: 10:00 – 15:00
Нд: Зачинено

вулиця Ставова 7В,
Львів, Україна

Соцмережі: