Статті і публікації

Розрив меніска

Розрив меніска – це одна із найпоширеніших травм колінного суглобу. Найбільший ризик ушкодження меніска у спортсменів, особливо у тих, які займаються контактним спортом. Незважаючи на це, будь-хто у будь-якому віці може пошкодити меніск.

Анатомія

Меніски – це два хрящі округлої форми, які знаходяться у коліннному суглобі. Вони щільні і гладкі, зменшують навантаження на суглобові поверхні стегнової та великогомілкової кісток при ходьбі, бігу та інших заняттях. Також вони беруть участь у стабілізації суглобу.

Опис

Розрив меніска класифікують відносно вигляду, локалізації та причини розриву. Також вирізняють свіжі та застарілі розриви. Найпоширеніші варіанти включають поздовжній, так званий розрив типу «ручки лійки», клаптевий і радіальний. Це, переважно, травматичні типи розривів. Також, при дегенеративних захворюваннях суглобів, виокремлюють дегенеративні розриви, які можуть статись навіть без травматичного моменту, при вставанні з крісла чи повороті тулуба.

 

Розриви менісків при заняттях спортом часто поєднуються з іншими травмами, наприклад з розривом передньої хрестоподібної зв’язки.

Причина

Розриви меніска часто трапляються під час заняття спортом. Гравець може присісти, повернути коліно, що спричинить розрив. Інколи розрив відбувається під час контакту.

У старших людей частіше відбувається дегенеративний розрив. З віком хрящ стає слабшим, тоншим і, як наслідок, більш вразливим до травми.

Симптоми

При травмі можна відчути звук розриву. Багато людей може продовжувати ходити на травмованій нозі, а деякі спортсмени продовжують гру. Але коліно поступово набрякає і зменшується обєм рухів.

Головні симптоми розриву меніска:

  • Біль
  • Набряк і обмеження рухів
  • Блокування або відчуття «клацання» у коліні
  • Відчуття нестабільності у коліні
  • Неспроможність до кінця зігнути чи розігнути ногу

Без лікування відірвана частина меніска завертається у суглоб і спричиняє різні симптоми – від клацання до блокування і набрякання. Також ушкоджена частина ущемляється між суглобовими поверхнями стегнової та великогомілкової кісток і спричиняє ушкодження гладкої хрящової поверхні, які можуть бути незворотніми і призводять до артрозу.

Діагностика

Діагноз встановлюється на підставі огляду, а також додаткових обстежень.

Рентген – хоча на рентген-знімку неможливо побачити розрив меніска, його стандартно проводять для виключення інших проблем, які можуть викликати подібні симптоми.

МРТ дає змогу візуалізувати м`які тканини, в тому числі меніск колінного суглобу.

Лікування розриву меніска >

 

Колінний суглоб